Karma dla kota – jaką wybrać?

W sklepach można znaleźć mnóstwo gotowej karmy dla kotów. Jest to zazwyczaj karma sucha w postaci chrupiących pasztecików lub mokra: w puszkach lub małych torebkach. Niektórzy dokonując wyboru jedzenia dla swojego pupila kierują się po prostu ceną, której różnice są czasami bardzo znaczne (np. markowa wysokogatunkowa karma może być nawet dwukrotnie droższą od jej odpowiednika z dyskontu). Dość oczywistym kryterium wyboru jest przeznaczenie karmy w zależności od wieku kota. Smaki, konsystencja oraz przyzwyczajenia naszego mruczka grają oczywiście też niebagatelną rolę. Trzeba jednak pamiętać, że koty są mięsożerne, a młode zwierzęta potrzebują wyjątkowo dużo białka do prawidłowego rozwoju. Starsze osobniki i kanapowce po kastracji wymagają delikatniejszej i mniej kalorycznej karmy. Aby dobrze dobrać jedzenie dla kota, należy więc czytać etykiety, porównywać składy i procentową zawartość poszczególnych składników. Nieraz bowiem okazuje się, że karma „junior” ma dokładnie taki sam, ubogi w białko skład jak karma dla kotów dorosłych i nie koniecznie dotyczy to najtańszych produktów. Przy zakupie karmy trzeba mieć również na uwadze fakt, że koty lubią różnorodność, tak więc robienie dużych zapasów karmy w promocyjnej cenie może się w gruncie rzeczy nie opłacić, gdyż kot po kilku dniach nie będzie chciał jeść tego samego smaku. Gdy kot ma problemy zdrowotne, zakup karmy powinien odbywać się po konsultacji z weterynarzem, który często posiada specjalistyczne produkty żywieniowe do sprzedaży w swoim gabinecie. Prawidłowe żywienie kota to podstawa tego, by był zdrowy i aktywny, dlatego warto wnikliwie zapoznać się z ofertą w naszych sklepach by zakupy karmy dla naszego ulubieńca były przemyślane i wartościowe.

Dbanie o kota

Osoby mieszkające w bloku często decydują się na przygarnięcie tego puszystego pupila, przede wszystkim ze względu na stosunkowo niewielką ilość czasu, jaką na co dzień trzeba kotu poświęcić – jak wszakże każdemu wiadomo, są one niezwykłymi indywidualistami.

Należy jednak pamiętać, że koty, podobnie jak większość zwierząt domowych, również mają swoje potrzeby, które należy spełniać. Póki jeszcze są młodymi kociętami, warto je nauczyć korzystania z kuwety, która zawsze (w miarę możliwości) powinna być czysta. Może się bowiem zdarzyć, że nasz ulubieniec załatwi swoje potrzeby na dywanie, w ramach protestu.

Niezależnie czym karmimy naszego pupila, powinien on również otrzymywać suchą karmę, zapewniającą mu utrzymanie zbilansowanej diety. Należy także pamiętać, że nie każdy rodzaj mięsa można kotu podawać w formie surowej. Wieprzowinę powinno się najpierw ugotować, zaś wątróbki, czy ryb nie należy serwować częściej niż raz w tygodniu.

Nasz zwierzak powinien też mieć stały dostęp do wody. Co jakiś czas warto też skrócić mu pazurki specjalną obcinaczką, chyba że aż tak bardzo nie zależy nam na nieporysowanych meblach. Czesanie pupila raz na jakiś czas pozwala pozbyć się nadmiaru sierści, a koty, jako sympatycy wszelkich form masażu, często mruczą z zadowoleniem podczas tej czynności.

Dieta dla kota

Wyżywienie kota odgrywa bardzo ważną rolę w jego rozwoju. Jeżeli zależy nam na naszym pupilu nie powinniśmy karmić go resztkami z naszego stołu, może to zagrozić jego zdrowiu. Wędzone i mocno przyprawione potrawy są trujące dla kociego żołądka. Koty są smakoszami. Pożywienie dla kotów powinno zawierać wszystkie wartościowe substancje odżywcze i budulcowe w zróżnicowanych proporcjach. Idealny pokarm składa się w dwóch trzecich z mięsa lub ryb i w jednej trzeciej z produktów zbożowych. Dostarczają one niezbędnych do trawienia środków balastowych. Ważnym składnikiem w pożywieniu kota jest aminokwas tauryna, który jest zawarty tylko w białku zwierzęcym. Brak tauryny może doprowadzić do ślepoty. Najpewniejszym rozwiązaniem w kwestii karmienia kotów jest gotowa karma, która dostarcza wszystkich niezbędnych dla zdrowia substancji odżywczych i budulcowych. Wyróżnia się karmę wilgotną i suchą. Wilgotne pożywienie pokrywa znaczną część zapotrzebowania kota na płyny. Sucha karma zawiera mniej wody, ale jest bogatsza w energię. Bardzo ważne jest, aby kot przyjmował odpowiednio dużo płynów, najlepiej aby była to woda. Powinna być ona zawsze świeża, podana w czystej miseczce i łatwo dostępna dla kota. To, ile pożywienia potrzebuje nasz pupil, zależy od jego wieku, aktywności oraz od jego rasy.